Choroba autoimmunologiczna Hashimoto jest bardzo częstym zaburzeniem tarczycy, które może być związane z szeroką gamą objawów. Większość pacjentów może zgłosić się do wielu lekarzy w przypadku dolegliwości, a okazuje się, że choroba Hashimoto jest na tle ich złego samopoczucia.


Krótko o chorobie Hashimoto


Zapalenie tyreotropowe Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje tarczycę, powodując jej przewlekłe zapalenie i często wiąże się z podstawową funkcją organizmu. Podczas stanu białe krwinki produkują przeciwciała przeciwko białkom tarczycy , więc są stale uszkadzane.


Choroba Hashimoto: gazy tarczycy zwalniają


Układ odpornościowy choroby Hashimoto zaczyna atakować tarczycę, a tym samym uruchamia produkcję hormonów tarczycy. Najczęściej występuje u kobiet w wieku od 30 do 50 lat i jest trudny do zdiagnozowania . Ponadto choroba jest dziedziczna .


W przypadku tyreozy Hashimoto ciało atakuje tarczycę


Większość problemów dotyka płeć żeńską, więc prawdopodobnie poza hormonalnymi przyczynami istnieją również przyczyny hormonalne . Czasami zdiagnozowanie choroby zajmuje dużo czasu, ponieważ jest trudne do wykrycia z powodu jej ogólnych objawów. W przypadku podejrzenia, przeciwciała przeciwko gruczołowi tarczycy muszą być "przeszukiwane" i pożądane jest badanie ultradźwiękowe.


Najczęstsze objawy choroby Hashimoto to:


nadwaga


zmęczenie


depresja


niski puls


wypadanie włosów


zaburzenia koncentracji


zaparcie


zaburzenia miesiączkowania i trudności w zajściu w ciążę


poronienie


Żółtawe przebarwienie dłoni może również wskazywać na chorobę Hashimoto


Mniej znane objawy choroby Hashimoto


Obrzęk, opuchnięta twarz


Wiele osób zmaga się od czasu do czasu z obrzękiem kończyn . Zwiększona retencja wody, obrzęk wokół kostki może być również spowodowany tarczycy. Problem może pojawić się również na kończynach górnych, więc choroba może nawet pojawić się w zespole cieśni nadgarstka , jak również w krwawieniu z twarzy, "Dr. Gábor Békési, specjalista ds. Tarczycy w Centrum Endokrynologii Buda .


Żółto zabarwiona skóra


Żółtawe przebarwienie skóry oznacza wiele osób z problemami z wątrobą. Jednak może również wystąpić w chorobie Hashimoto, ponieważ zaburzenie to wpływa również na metabolizm witaminy A , więc beta-karotenu nie można przekształcić w witaminę A. Warto zauważyć, że w tym czasie na dłoniach można zaobserwować żółtawe odcienie.


duszność


Skrócenie oddechu jest bardzo nieprzyjemnym objawem, który najprawdopodobniej jest spowodowany zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeśli jednak jest to zaledwie kilka minut po chodzeniu, lub może nadal być w spoczynku, może to być choroba. Podstawową przyczyną niedotlenienia jest niedobór tlenu ze względu na miękkość nabrzmienia w chorobie Hashimoto, tak że górne drogi oddechowe mogą być zmniejszone w mniejszym stopniu. Dostarczanie tlenu jest dodatkowo zmniejszone przez gromadzenie się płynu, depresję oddechową i zmniejszoną ekspansję płuc.