Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów?


Reumatoidalne zapalenie stawów jest przede wszystkim objawową chorobą zapalną dotykającą stawów dłoni i nóg, nadgarstków, kostek, kolan, czasami innych stawów. Zapalenie stawów stawów powoduje powstanie szeregu substancji, które uszkadzają chrząstkę pokrywającą kość i same kości, co powoduje silny ból, upośledzenie ruchu, deformację i wynikające z tego zaburzenia czynnościowe z nagromadzonym płynem stawowym.


Objawy: zapalenie stawów , osłabienie , zmniejszona ruchliwość , utrata masy ciała , dystrofia mięśniowa , sztywność poranna , reumatyczne guzki , zapalenie ścięgna , zapalenie ścięgna , zgon stawu , degradacja chrząstki , utrata kości , zapadnięcia kostne


Występowanie reumatoidalnego zapalenia stawów


Występowanie zapalenia wielostawowego wykazuje różnice geograficzne, na Węgrzech 0,5-1%, jest to ok. Oznacza to 50 000 pacjentów. Trzy z nich to kobiety tak samo jak mężczyźni.


Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów


Nie znamy dokładnie jego pochodzenia, efekt kilku czynników uruchamia proces. Choroba nie-dziedziczna, ale gromadzenie się rodziny występuje, a kilka genów jest odpowiedzialnych za podatność genetyczną i ciężkość choroby. W momencie narodzin w momencie urodzenia czynniki środowiskowe i styl życia powodują pojawienie się choroby, palenie tytoniu, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, stres, niektóre infekcje. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną , co oznacza, że ​​układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny za zewnętrzne patogeny, jest odpowiedzialny za wytwarzanie przeciwciał przeciwko własnym komórkom i tkankom w wyniku zakłócenia regulacji.


Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka około 1% populacji na całym świecie.


Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów


Najczęściej zaczynają się one w wieku 30-50 lat, ale istnieje również forma starzenia się, która zaczyna się w wieku 60 lat. Zasadniczo zaczyna się stopniowo w stawach rąk i stóp, z bolesnym obrzękiem, przez ponad godzinę sztywności porannej związanej ze zmęczeniem, osłabieniem, potliwością, złym samopoczuciem i zaburzeniami snu. Rzadko ciężka choroba, gorączka, choroba ogólna, mogą wpływać na stawy, które dotykają prawie wszystkich stawów, powodując bezsenność. Ból i obrzęk powodują obniżenie funkcji dotkniętych stawów, z użyciem rąk, łapaniem przedmiotów i chodzeniem. Później uszkodzenie stawów powoduje różne odkształcenia, które również utrudniają pracę.


Około 5 do 10 procent pacjentów z tymi objawami stawów cierpi z powodu innych narządów: podskórnych i wewnętrznych węzłów narządowych, płuc, oczu i zaburzeń nerwowych.


Przebieg choroby może być inny, w około 70 procentach przypadków okresy gorsze i gorsze ulegają zmianie, stany zapalne często wybuchają. Przy odpowiednim leczeniu można uzyskać trwałe złagodzenie objawów, ale nie można go wyleczyć na stałe. Deformacja stawów stopniowo rozwija się bez leczenia, w łagodniejszych przypadkach (około 20 procent) można osiągnąć trwały okres bezobjawowy, zmiany w stawach są niewielkie. Rzadko początkowe zapalenie jest "schładzane" i może być bezobjawowe nawet bez leczenia. Przypadki są ok. W 10 procentach odpływu jest poważny pomimo właściwego leczenia, stan zapalny jest trudny do kontrolowania, a stawy są gwałtownie zdeformowane. Wpływ stawów kręgosłupa szyjnego może powodować uszkodzenie rdzenia kręgowego w rdzeniu kręgowym. W wyniku zapalenia osteoporoza występuje u większości pacjentów, z niedoborem hormonu w okresie menopauzy, mniejszą ilością ćwiczeń i sterydami przeciwzapalnymi.


Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów


Charakter reklamacji i historia ich rozwoju, a także zapalenie stawów, które można zaobserwować podczas badania lekarskiego, zwiększa możliwość rozpoznania, co potwierdzają badania laboratoryjne. Ponieważ wiele innych chorób może być objawem zapalenia stawów, należy je najpierw wykluczyć.


Jednym z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów jest dodatni czynnik reumatoidalny obserwowany w immunologicznym badaniu laboratoryjnym, ale nie jest to jeszcze to samo, co diagnoza choroby. choroby wątroby, infekcje, inne choroby autoimmunologiczne i 5% zdrowej populacji. Tylko około 80 procent pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów jest pozytywnych i istnieją tak zwane przypadki seronegatywne. Bardziej czuły egzamin to tak zwany " wykrywanie przeciwciał przeciwko cytrulinowanym białkom.


Szybkość zapalenia wynika z liczby czerwonych krwinek, podwyższonego poziomu CRP, nagromadzenia płytek i anemii. Na zdjęciu rentgenowskim, wokół stawów, początkowo pojawia się tylko osteoporoza i zgrubienie tkanek miękkich, później kości wykazują wyraźny trzask.


Wczesne wykrywanie może być użyte do pomocy w badaniach MR i ultradźwięków, które już wskazują na stan zapalny. Testy te są najczęściej wykonywane na rękach, nadgarstkach i nogach.


Dlaczego wczesna diagnoza jest ważna? Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu tak szybko, jak to możliwe, tak szybko jak to możliwe, można skutecznie zmniejszyć stan zapalny, lub można zwolnić lub niestety tylko w niektórych przypadkach, ale można zatrzymać poważną deformację stawów, chrząstka i utrata kości. W tym celu istnieje ogólnokrajowa sieć artretyzmu, w której istnieje możliwość przeprowadzenia wcześniejszej diagnostyki i leczenia.


Celem leczenia jest zmniejszenie stanu zapalnego, a tym samym złagodzenie bólu, zmniejszenie ogólnych objawów, poprawa funkcji, spowolnienie chrząstki i utrata kości. Pierwszym etapem leczenia jest zastosowanie tak zwanych środków objawowych. Należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne i steroidy.


Niesteroidowe leki przeciwzapalne


Oprócz zmniejszania stanu zapalnego, ból jest tłumiony, ale nie może spowolnić groźnego procesu destrukcyjnego. Dlatego badanie reumatologiczne nie powinno być odraczane, jeśli objawy ulegną znacznemu zmniejszeniu. Do przedstawicieli należą na przykład diklofenak, ibuprofen, naproksen, kwas niflumowy, meloksykam, nimesulid i substancje czynne etorykoksyb. Istnieje wiele działań niepożądanych (nerkowych, wątrobowych, krwiotwórczych, żołądkowo-jelitowych itp.), Dlatego nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas. Nie należy przyjmować dwóch lub więcej leków w tym samym czasie, ponieważ nie są one zgodne, ale ich działania niepożądane są znacznie nasilone. Mogą być nakładane bezpośrednio na stawy w postaci plastrów, kremów i maści.


steroidy

Najsilniejsze środki przeciwzapalne spowalniają postęp choroby, ale przy wyższych dawkach i długotrwałym stosowaniu należy spodziewać się poważnych działań niepożądanych (ciśnienie krwi, cukrzyca, osteoporoza, zmniejszanie się skóry, osłabienie mięśni, tkliwość, zaćma itp.). Są jednak sytuacje, w których ich użycie jest absolutnie konieczne. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w celu zminimalizowania skutków ubocznych. Na przykład prednizolon i metyloprednizolon. W przypadku zapalenia kilku stawów można go podawać stawom i ścięgnom w postaci zastrzyków w postaci znieczulenia w postaci wstrzyknięcia do stawów, doustnie, w przednich kończynach jednego lub dwóch stawów.

Czynniki modyfikujące chorobę


Konieczne jest również stosowanie go z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub steroidami, ponieważ oczekuje się, że tylko te środki będą spowalniać niszczenie chrząstki i kości. Tradycyjne środki modyfikujące chorobę obejmują, na przykład, metotreksat, leflunomid, sulfasalazynę, chlorochinę, które można podawać same lub w kombinacji. Ich działanie nie następuje natychmiast, ale w ciągu kilku tygodni, początkowo potrzebne są leki objawowe, które można zmniejszyć, jeśli zostaną zapalone lub pominięte. Muszą ściśle przestrzegać przepisów. Mogą również wystąpić działania niepożądane, dlatego badania krwi, testy czynności wątroby i nerek z testami laboratoryjnymi są wymagane częściej, później co 2-3 miesiące.


Terapia biologiczna


Są to leki podobne do białek (biologiczne), których celem są komórki biorące udział w zapaleniu lub wytwarzanych przez nie substancjach. Są one potrzebne, gdy nie można wpłynąć na poważne stany zapalne przy użyciu powyższych środków lub nie można ich podać z powodu działań niepożądanych. W większości przypadków (70 procent) skutecznie zmniejszają stan zapalny i spowalniają, a czasem wskazują na postęp choroby. Ich stosowanie jest ściśle związane z zasadami zawodowymi i finansowymi i jest możliwe tylko w wyznaczonych ośrodkach.


Lista centrów jest tutaj!


Ich działania niepożądane to zwiększona podatność na infekcje (głównie na gruźlicę i zapalenie wątroby), a z drugiej reakcja alergiczna lub reakcja alergiczna. regularne zaburzenia krwiotwórcze, hematopoetyczne i wątroby. Dlatego ważne jest, aby zachować aktualną kontrolę medyczną i laboratoryjną poprzedniego, zgodnego badania i aplikacji. Istnieją przypadki mniej umiarkowanej odpowiedzi, a całkowite wyleczenie nie jest możliwe nawet przy użyciu tych środków. Ich działanie jest szybsze niż konwencjonalnych modyfikatorów choroby. W przypadku niewydolności lub działania niepożądanego możliwe jest również zastąpienie wprowadzonego leku.


Obecnie mamy osiem typów różnych formuł ataku, które łączą się same lub z konwencjonalnymi środkami modyfikującymi chorobę, aby skutecznie zmniejszyć stan zapalny i ból, poprawić funkcjonowanie i jakość życia oraz spowolnić postęp choroby. Pacjenci mogą powracać do swojej pracy coraz częściej, aby pomóc im żyć prawie całkowicie. Ich przedstawiciele to abatacept, adalimumab, certolizumab-pegol, etanercept, golimumab, infliksymab, rytuksymab, tocilizumab.


Bez leków


Oprócz ciągłych leków przeciwzapalnych bardzo ważne jest utrzymanie stawów stawów, zwiększenie ograniczonego zakresu ruchu, zwiększenie siły mięśniowej i zasady ochrony stawów zapewnia fizjoterapia wytrenowana i prowadzona przez pacjenta. Liczba ćwiczeń i powtórzeń powinna być zawsze dostosowana do aktualnego stanu, np. kiedy zapalenie jest wypłukiwane, tylko ostrożne nacięcia stawów mogą być wykonywane z większą ilością odpoczynku. Ponadto wiele środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i wspomagających krążenie może być wykorzystywanych w zbrojowni fizykoterapii, biorąc również pod uwagę obecny stan i aktywność zapalną.


Kiedy stan zapalny ulega zwiększeniu, odpoczynek i ostrożne poruszanie stawami, chłodzenie lub zagłuszanie jest skuteczne, należy unikać aktywnej gimnastyki, zabiegów na ciepło, gorących kąpieli i stresujących aktywności.


Pomocne produkty


Pomiędzy pomocniczymi pomocami medycznymi, różne asystenty do chodzenia (podpórki, ochraniacze na łokcie, rolki, chodzące ramy) zwalniają stawy kończyn dolnych, łączące urządzenia mocujące (zapięcia na rzepy, palce, zawiasy, gorsety, wkładki, buty) funkcje. Wśród wielu ich przedstawicieli, reumatolog lub specjalista rehabilitacji decyduje, który z nich najlepiej pasuje do celu, który ma zostać osiągnięty. Ponadto istnieje wiele narzędzi wspomagających codzienne życie (długie, grube rączki, poręcze, wanny, wieszaki do toalet itp.).


Leczenie ortopedyczne


Jeśli zapalenie stawu nie może być trwale zredukowane i / lub uszkodzenie chrząstki jest poważne, może być konieczne leczenie chirurgiczne. Może to być łagodniejszy przypadek zlikwidowania stawów stawu, a także pracy tkanki miękkiej, stabilizacji stawów, W przypadku poważnego zniszczenia chrząstki można zastosować protezy.


Podsumowując, można powiedzieć, że reumatoidalne zapalenie stawów jest poważną chorobą, której nie można wyleczyć na podstawie dzisiejszej wiedzy, ale wczesna diagnoza i właściwe leczenie, fizjoterapia, fizjoterapia i inne metody mogą być w większości przypadków dobrze wykonane i można osiągnąć dobrą jakość życia. Jest to jednak oparte na uważnej uwadze, dobrej współpracy z zespołem leczącym i dokładnym monitorowaniu wspólnie zarządzanej strategii leczenia.