Co to jest toczeń (SLE)?


Toczeń - powszechnie znany jako toczeń rumieniowaty układowy ( toczeń rumieniowaty euforyczny) - jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która powoduje, że zaatakowane narządy stają się zaognione iw różnym stopniu uszkodzone. Łacińskie słowo "toczeń" oznacza wilk. Termin lupus erythematosus (czerwony wilk) odnosi się do pojawienia się towarzyszącego zaczerwienienia skóry.


W przeciwnym razie choroba ma niewiele lub nie ma nic wspólnego z tą chorobą. Objawom ogólnym (gorączka, biegunka, osłabienie) zawsze towarzyszą objawy związane z narządami zaatakowanymi w aktywnej fazie choroby. Przebieg choroby jest chwiejny, łagodniejszy i bardziej aktywny, a nasilenie tych ostatnich znacznie się różni. Sekcje bezobjawowe i aktywne są bardzo zmienne w czasie. Okres bezobjawowy może trwać latami.


Objawy: anoreksja , napady padaczkowe , bóle stawów , paraliż , depresja , osłabienie , nadciśnienie , zapalenie nerek , obrzęk stawów , ból głowy , złe samopoczucie , zmęczenie , utrata włosów , zapalenie otrzewnej , utrata masy ciała , zmiany nastroju , skłonność do infekcji , obrzęk węzłów chłonnych , migrena , sztywność , motykowate zaczerwienienie skóry orków , wrażliwość skóry na skórę , trądzik wyprysków spowodowany światłem słonecznym, dezorientacja błony śluzowej jamy ustnej , opłucna , zapalenie serca , stan zapalny stóp


Występowanie tocznia (SLE)


Szacuje się, że na tę chorobę przewlekłą cierpi 7-9 000 osób w tym kraju, częściej niż stwardnienie rozsiane czy białaczka, z częstością od 0,2 do 0,5 na tysiąc. Wykrywanie i diagnozowanie choroby jest niezwykle trudne, więc możliwe jest jeszcze łagodniejsze leczenie. ludzie.


Toczeń jest głównie chorobą kobiet w wieku rozrodczym, 9 na 10 pacjentów.


Istnieje rosnąca liczba zgonów związanych z toczniem na całym świecie, pomimo faktu, że przyczyną śmierci jest zwykle choroba określonego narządu, a nie choroba podstawowa, w tym przypadku toczeń.


Objawy tocznia (SLE)


Objawy są niezwykle zróżnicowane.


Często występujące objawy - zmęczenie, osłabienie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, utrata apetytu i utrata masy ciała, złe samopoczucie - występują również często w wielu innych schorzeniach i mogą trwać dłużej podczas nieaktywnych stadiów choroby.


Druga główna grupa objawów dotyczy stawów , a niestety charakteryzuje ją 90% pacjentów. Zwłaszcza w dolnych stawach (ręce, stopy, artykulacje itp.) Występuje poranna sztywność, ból, obrzęk, który może znacznie ograniczyć ruch. Z rzadkimi wyjątkami nie będą jednak trwale łamać połączeń.


Ponadto większość pacjentów cierpi z powodu nazywania objawów skórnych ; w kształcie motyla zaczerwienienie orków, wrażliwość na światło, wyprysk trądziku z powodu światła słonecznego, wypadanie włosów. Zimne działanie kończyn są szczególnie wrażliwe, błona śluzowa jamy ustnej ma tendencję do osłabienia i owrzodzenia.


Zapalenie boli gardła obejmujące narządy wewnętrzne : zapalenie opłucnej, zapalenie jelit, zapalenie jelit, bardzo długie, może być przedłużone.


W toczniu, większość pacjentów dotykają nazwy skóry


Ponad połowa pacjentów powinna być leczona z powodu nerki, której przyczyną mogą być spuchnięte stopy i wysokie ciśnienie krwi, często z powodu bezsenności bez innych dolegliwości.


Objawy ze strony układu nerwowego nie dotyczą wszystkich, tylko około jednej trzeciej pacjentów. Mają bóle głowy, migrenę , depresję, wahania nastroju, napady padaczkowe, które powodują dalszy dyskomfort. Mogą również wystąpić objawy związane z paraliżem układu nerwowego. Na szczęście podobne do ciężkiego udaru nie jest zbyt częste.


Ciąża jest możliwa , ale trudno jest zakrzepica, a aborcja - w około jednej trzeciej przypadków - to przedwczesne porody.


Należy również wspomnieć o podatności na infekcje .


Oprócz tych objawów, możesz również mieć indywidualne skargi , nie wszystkie z nich wymienione. Każdy organ może zostać zaatakowany przez chorobę.


Diagnoza tocznia (SLE)


Częściowo z powodu niespecyficznych objawów, a z drugiej strony z przerywanej aktywności choroby, diagnoza nie jest łatwa, ale połączenie objawów i historii pacjenta może prowadzić do podejrzenia SLE, a także widocznych objawów objawów stawów i skóry . W związku z tym, chorobę rozpoznaje się, stosując 11-punktowy system kryteriów z 3 nieprawidłowymi laboratoriami, oprócz wymienionych powyżej objawów. Cztery wyraźne rozbieżności od 11 powodują, że SLE jest wysoce prawdopodobne.


Morfologia krwi obejmuje liczbę białych krwinek, liczbę płytek krwi, liczbę krwinek czerwonych, niedokrwistość hemolityczną oraz obecność krwinek i różnych żużli w moczu.


Różnice immunologiczne można wykryć jedynie za pomocą specyficznych testów laboratoryjnych. Najważniejsze są testy przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), test anty-DNA dostarczający informacji o aktywności choroby i różnych testach autoprzeciwciał. Obecnie nie znasz testu, który sam w sobie byłby wystarczający dla pewnej diagnozy. Jest to spowodowane chorobą, która wiele lat po pozytywnym badaniu laboratoryjnym na chorobę jest objawem, który sprawia, że ​​diagnoza jest pewna.


Zaangażowanie poszczególnych układów narządów bada się za pomocą różnych metod obrazowania . W przypadku bólu stawów, X-ray nie wykazuje żadnych odchyleń, jest to zwykle zjawisko tocznia, ponieważ stawy nie pękają. Stan zapalny w jamie opłucnej jest radiografowany przez badanie ultrasonograficzne zapalenia osierdzia. Rozpoznanie tocznia jest zwykle spowodowane pojawieniem się typowych objawów przez internistę, dermatologa lub reumatologa.


Leczenie tocznia (SLE)


Większość leków stosowanych w leczeniu tocznia ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe . Używają zarówno steroidowych, jak i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, te ostatnie mają mniej działań niepożądanych, ale steroidy nie mogą być wydawane w aktywnej fazie choroby.


Długotrwałe podawanie w postaci tabletek, w krótkim czasie - w aktywnych stadiach choroby - można wykonać przez wstrzyknięcie lub wlew.


Powikłanie długotrwałego leczenia przeciwzapalnego w czasie, zwłaszcza u kobiet po 40. roku życia, osteoporozy, jaskry i zaćmy , wrażliwości skóry i niewydolności kory nadnerczy. Aby zminimalizować efekty uboczne, bardzo skuteczne leki przeciw tym objawom powinny być podawane bardzo dokładnie, aby osiągnąć dobry efekt przy niższych dawkach.


Leki immunosupresyjne mają na celu zmniejszenie progresji choroby i intensywność stadiów aktywnych. Poprzez obniżenie aktywności układu odpornościowego wymaga również mniej leków przeciwzapalnych. Dlatego ważne jest, aby pacjent nie zmieniał arbitralnie dostosowanej dawki. Ważne jest, aby wiedzieć, że podczas ich otrzymywania wzrasta podatność na infekcje.


W celu przeciwdziałania infekcjom i zmniejszania skutków ubocznych leków powszechne jest podawanie bisfosfonianów dla multiwitamin, wapnia, osteoporozy i podawania większej ilości środków krzepnięcia krwi.


Środki przeciwdepresyjne stosuje się głównie do zrównoważenia wahań nastroju .


Oprócz artretyzmu właściwa fizjoterapia jest korzystna dla utrzymania mobilności; gimnastyka, masaże, kąpiele i okłady.


Nie wykazano wpływu terapii naturopatycznych , ich stosowanie nigdy nie może oznaczać rezygnacji z odpowiednio dobranej terapii.


Uzdrawiające szanse tocznia (SLE)


Dzisiaj wiadomo, że choroba ma podłoże, ale jest nieuleczalna i niestety nieprzewidywalna.


Pacjenci w młodym wieku dojrzałym będą mogli zrelaksować się nieco później, zbliżając się do zmiennego wieku. Ze względu na nowoczesne leki przeciwzapalne, oczekiwana długość życia większości pacjentów nie jest już szkodliwa dla zdrowia, ale na jakość życia duży wpływ ma całkowicie indywidualny przebieg choroby i dobrze dobrane, starannie dobrane leki .


Ze względu na zmęczenie i wspólne dolegliwości, w pewnych okresach istnieje potrzeba ograniczenia ruchów, dlatego wskazane jest dostosowanie mieszkania i odpowiednie życie.


Przydatne informacje


Kobiety tocznia mogą się urodzić . Prawdopodobieństwo sukcesji jest nieznane, można ją oszacować na kilka procent. W okresie ciąży konieczna jest zwiększona kontrola lekarska. Urodzone dziecko może mieć objawy tocznia, które w większości przypadków rozwijają się tylko poprzez przeciwciała łożyska, a zatem wkrótce znikają.


Wśród metod antykoncepcyjnych spirala nie jest zalecana ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia, metodę należy omówić z lekarzem prowadzącym, ginekolog powinien być poinformowany o chorobie.


Nieprzerwane badanie lekarskie jest wymagane ze względu na ryzyko rozwoju zapalenia nerek bez objawów!


Zbilansowane odżywianie jest najbardziej odpowiednie, tylko diety wegetariańskie obejmują mleko i jajka.


Unikaj światła słonecznego i solarium z powodu wrażliwości na światło , ponieważ może to spowodować wybuch choroby. Niezbędna jest odpowiednia ochrona przed światłem.


Październik jest miesiącem osób cierpiących na chorobę SLE na świecie.


Węgierski Związek Lupus wspiera szkolenie pacjentów i rozpowszechnianie aktualnych informacji o chorobie poprzez organizację spotkań pacjentów i profesjonalnych prezentacji. Trzech prawników i około trzydziestu lekarzy, którzy znają się na leczeniu różnych problemów narządowych u pacjentów z toczniem, pomagają pacjentom.